TRYB JASNY/CIEMNY

Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?

 Jeśli zastanawiacie się od jakiej książki rozpocząć 2021 rok, to oto kandydatka idealna :)

Nie mam czasu na słabe lektury. Od każdej nowej książki wymagam, aby wniosła moje życie chociaż minimalne zmiany: w myśleniu, postrzeganiu świata czy wiedzy. Skończyłam już z czytaniem na siłę i jeśli mniej więcej w połowie lektury nie czuję żadnej wartości, to nie daję jej drugiej szansy i przekazuję dalej, z nadzieją że ktoś inny znajdzie w niej coś dla siebie. 

Mam za to bezgraniczną ilość czasu na lektury mądre, które od pierwszej strony wciągają, ciekawią i intrygują. Dokładnie tak mam ze wszystkimi poradnikami spod pióra Joanny Godeckiej - psychoterapeutki i ekspertki w zarządzaniu emocjami. Uwielbiam z nimi pracować, bo jej książki nie są tylko do czytania. To masa ćwiczeń, przemyśleń i zachęta do działania oraz wdrażania zmian w swoje życie. Co ciekawe, przy każdym z tych poradników wydaje mi się, że opisywany problem nie dotyczy mnie jakoś szczególnie, a w trakcie okazuje się, że jednak znajdzie się kilka rzeczy do poprawki. 

I tak było też z najnowszym poradnikiem Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie? Tym razem do J. Godeckiej dołączyła również Alina Adamowicz - terapeutka, menedżerka, coach i funkcja, która spodobała mi się najbardziej: trenerka pozytywności emocjonalnej. Poradnik wydawnictwa Muza ma 224 strony treści, które spokojnie pochłoniecie w kilka godzin. 

W czym pomoże Ci poradnik? 

W poznaniu swojego wewnętrznego krytyka, stopniowym wyciszaniu, a ostatecznie w tym, aby zamilkł na zawsze! Każde ćwiczenie przybliża nas do całkowitego wyeliminowania go. Jeśli tylko zechcemy, możemy przeciągnąć go nawet na swoją stronę i sprawić, aby stał się naszym sprzymierzeńcem. Posiadanie dobrej opinii o sobie bardzo ułatwia życie. Warto więc zadbać o relację z samą sobą, bo taka wewnętrzna siła przyda się zawsze.

Oprócz teorii i ćwiczeń, dostajemy zapis kilku rozmów z inspirującymi kobietami m.in. Dorotą Wellman, Honoratą Skarbek czy Odetą Moro. Nikt nie wątpi, że jako osoby publiczne, z krytyką zmagają się każdego dnia. Co najlepsze, od nich także dostajemy wiele wskazówek do wykorzystania od zaraz. 

Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?
Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz

Kto jest naszym wewnętrznym krytykiem?

Niestety, głównie my same. A co gorsze, nasz wewnętrzny krytyk jest najsurowszy. Ja rozumiem, że jesteśmy skromne i w ogóle, ale podobno Polki mają najniższą samoocenę w Europie (!) Wiem, że problem jest ogromny i bardzo mnie to martwi. Chciałybyśmy coś zmienić, ale się boimy i stajemy się głównym powodem, który nas blokuje. Do tego ciągle rozmyślamy, a aż 90% spraw o które się martwimy nigdy się wydarzy. A bez podjęcia działania, to już w ogóle nic się nigdy nie wydarzy. Kiedyś mówiło się, że wygodnie jest siedzieć w domu i nic nie robić. Teraz w większości możemy bezkarnie siedzieć w domu i działać z wygodnej kanapy, ale nawet do tego trzeba mieć odwagę. 


Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz
Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz

Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz


Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz

Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz

Jak poradzić sobie z krytyką, hejtem i negatywnymi emocjami?

Autorki zwracają uwagę na coś, co dociera do każdego z nas. Na zatrute strzały od życzliwych ludzi, którzy lubią czasem wbić jakąś szpileczkę tu i ówdzie. Z poradnika dowiadujemy się, jak uchronić się przed takimi zatrutymi strzałami i ludźmi, którzy się na nimi kryją.

Między krytyką  a hejtem jest już bardzo cienka granica, a najmądrzejszymi radami służą nam doradcy, których nigdy nawet nie poprosilibyśmy  o wyrażenie swojego zdania, bo nie są dla nas żadnym wzorem. 

Negatywnych emocji też ostatnio w świecie nie brakuje, a w połączeniu z negatywną inklinacją, czyli wrodzoną zdolnością skupiania się na złych wiadomościach i wydarzeniach, nie jest łatwo przetrwać w ostatnich miesiącach. 

Poradnik Joanna Godecka i Alina Adamowicz

Gwarantuję, że książkę przeczytacie błyskawicznie. Jak już zaczniecie, to potrzeba poznania swojego wewnętrznego krytyka i chęć wyeliminowania go będzie ponad wszystko. A do tego miałam okazję czytać w tak pięknym miejscu! 
Zawoja 1725

Komentarze

  1. Nie przepadam za poradnikami, ale kto wie czy się nie skuszę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, ja jestem swoim największym krytykiem. To coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

Copyright © Czokomorena