TRYB JASNY/CIEMNY

Spacerem po Brukseli ♥

Jakoś nie mogę pogodzić się z tym, że już po Świętach. Swoje przygotowania w tym roku oceniam, jako bardzo średnie, a już sam fakt, że nie zdążyłam należycie udekorować otoczenia, a na samą Wigilię dotarłam do rodzinnego domu dopiero po 20 to już całkowita porażka. Na szczęście na swoje usprawiedliwienie mam przynajmniej kilka bardzo świątecznych wyjazdów, na których odczułam wyjątkową atmosferę, dlatego na szczęście mam co wspominać :)

Uwielbiam bożonarodzeniowy klimat i to pod każdą możliwą postacią! Mogłabym godzinami oglądać świąteczne inspiracje, wpatrywać się w sklepowe witryny oraz próbować korzennych słodyczy, atakujących na każdym kroku z przeładowanych półek. To samo dotyczy również przedświątecznych podróży, bo każde odwiedzone miejsce zyskuje dodatkowy cudowny i niepowtarzalny klimat. I tak sobie myślę, że chciałabym zobaczyć każde z dotychczas odwiedzonych miejsc ponownie, właśnie w tym magicznym okresie! 
Bruksela spacerem
Naszych odwiedzin doczekała się niedawno B R U K S E L A - miasto ważne dla całej Europy i popularne, które wśród opinii nie cieszyło się wcale zbyt dobrą sławą. Jak mogłabym jednak polegać wyłącznie na opinii innych i nie sprawdzić tego samodzielnie? :)
 • Bruksela spodobała mi się już jakieś 25 minut po przyjeździe - tyle mniej więcej potrzebowaliśmy, aby dostać się pieszo z dworca w średnio ciekawej lokalizacji do samego centrum. Kiedy tylko zobaczyłam architekturę i klimatyczne uliczki, byłam już pewna, że ten kierunek to był bardzo dobry wybór! 
Bruksela świąteczna

Bruksela świąteczna

Bruksela świątecznie

 • Od samego wejścia na La Grand-Place, czyli Wielki Plac, nie mogłam oderwać wzroku od cudownych budowli. Miałam wrażenie, że sama powierzchnia placu - mimo tego, że zwany jest wielkim, została kompletnie przytłoczona przez górujące nad nim obiekty. Nie mogłam zdecydować się na czym skupić wzrok w pierwszej kolejności, wszystko było takie piękne! Powyżej zachwycający gmach Maison du Roi, a poniżej ogromny Ratusz.
Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

 • Zachwycające były dla mnie również kamienice cechowe otaczające plac. Oddzielne, bogato zdobione elementy połączone w jedną całość dawały niesamowite wrażenie przepychu. Przyznaję, że mogłabym je podziwiać godzinami! 
Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

 • Większość z kamienic mieści w sobie kawiarnie, więc dodatkową przyjemnością jest możliwość spędzenia chwili przy herbatce z widokiem na te architektoniczne perełki!
Bruksela świątecznie Czokomorena

Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie
 • Do naszej kolekcji dołączył kolejny magnes, który dumnie wisi już na lodówce i przypomina nam o belgijskiej przygodzie. To jedno z tych miast, gdzie wybór pamiątek jest naprawdę ogromny i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 
 • W samym sercu miasta kryje się prawdziwy bohater - siusiający chłopiec, którego figurka jest niezwykle oblegana przez turystów. Według jednej z legend, to właśnie jemu możemy zawdzięczać odwiedziny w Brukseli, gdyż kiedyś uratował miasto. Figurka codziennie zyskuje nowe odzienie, więc polowanie na przebrania może być ciekawą atrakcją. Nam udało się zobaczyć Manneken pis w dwóch odsłonach.
Bruksela świątecznie
Bruksela świątecznie
 • Dla takich łasuchów jak ja, miasto ma do zaoferowania całkiem sporo atrakcji. Ilość rodzajów piwa ciężko ogarnąć wzrokiem!
Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

 • Chociaż mnie dużo bardziej zaintrygowała kategoria słodyczy - nie tylko gofry, ale i słodycze są tam nie tylko pyszne, ale po prostu piękne! Z czekolady jest zrobione wszystko, więc spokojnie można znaleźć zwykłe tabliczki, jak i czekoladowe zabytki Brukseli.
Czekolada belgijska

Czekolada belgijska

Słodycze belgijskie
 • Tę konkretną czekoladę zobaczyłam w Internecie, jako jeden z polecanych belgijskich produktów, przypadkiem trafiłam na nią w zwykłym sklepiku i to była zdecydowanie jedna z najlepszych czekolad, jakie jadłam w życiu! A w świecie słodyczy czuję się niemałym ekspertem!

Słodycze Bruksela

Bruksela gofry

 • Na belgijskie gofry wstąpiliśmy do Meltino Cafe. Uwielbiam polskie gofry, ale te to już w ogóle mistrzostwo! Bardzo słodkie, sycące i tak duże, że przy końcu po prostu poległam! :)
Belgijskie słodycze

Bruksela świątecznie

 • Z pełnymi brzuchami skierowaliśmy się na dalsze zwiedzanie, gdzie zaraz za pomnikiem królowej Elżbiety zobaczyliśmy cudowne Jardin du Mont des Arts - wzgórze z przepięknym widokiem na miasto. Domyślam się, że latem robi jeszcze większe wrażenie, chociaż nawet ponurą i deszczową porą wyglądało przepięknie!
Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

Bruksela świątecznie

 • Na każdym kroku czekało na nas coś nowego i zachwycającego. Podobała mi się każda budowla, którą mijaliśmy i żałowałam, że nie mamy zbyt wiele czasu na dłuższe zwiedzanie.
Bruksela świątecznie

Bruksela spacerem

 • Moją uwagę przykuł również Zamek Królewski. Uwielbiam takie budynki, więc czym prędzej obfotografowałam go z każdej strony.
Spacerem po Brukseli

Bruksela spacerem

Spacerem po Brukseli

 • Zajrzeliśmy również w wysokie progi Komisji i Parlamentu Europejskiego, całkiem ciekawa okolica, ale zdecydowanie bardziej zachwyciła mnie starsza część miasta.
Bruksela spacerem

Bruksela park

 • Z przyjemnością zaglądałam w każdą kolejną uliczkę. Na każdym kroku kryły się piękne budynki, których na pewno nie chciałam przeoczyć!
Bruksela spacerem

 • Nie mówiąc już o świątecznych dekoracjach, które dodawały uroku belgijskim kamienicom.
Bruksela spacerem
 • Ostatnią atrakcją były odwiedziny w Katedrze św. Michała i św. Guduli. Zachwyciła nas nie tylko z zewnątrz. W środku zobaczyliśmy niesamowite, wyjątkowo wyraziste witraże!
Bruksela spacerem

Bruksela spacerem

 • Kiedy w Brukseli dopiero zaczynało się wieczorne życie, my musieliśmy zbierać się do powrotu. Dziwne było dla mnie, że przez cały dzień nie spotkaliśmy na ulicach zbyt wielu ludzi, za to teraz centrum opanowały tłumy. Chętnie zostałabym na dłużej i spędziła jeszcze kilka chwil w cudownej Brukseli!
Bruksela spacerem

 • Tymczasem musiałam rzucić ostatnie spojrzenie na świąteczne oblicze miasta i wracać.
Bruksela spacerem
 • Wrażenia z całej wycieczki mam jak najbardziej pozytywne, żałuje że nie zostaliśmy dłużej i musieliśmy pominąć kilka atrakcji. Nie wiem dlaczego w sieci można znaleźć mnóstwo niepochlebnych opinii zarówno o samej Brukseli, jak i braku atrakcji w mieście. Ja bawiłam się świetnie i nawet przez chwilę nie było czasu na nudę. Z przyjemnością odwiedzę Brukselę po raz kolejny! :)

Komentarze

 1. Nie miałam pojęcia, że Bruksela jest taka piękna! Zdecydowanie dołącza do mojej listy miejsc "do odwiedzenia" :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

Copyright © Czokomorena